Emrah TOY

Tarih : 10-01-2011
Kategori : Güncel Yazılar, Ubuntu, Yazılım

1

Yorum

Geçenlerde performans ve sürdürülebilirlilik ile ilgili kafama takılan soruları cevaplamak için bazı soruları not aldığımı farkettim ancak çok uzun süredir geri dönüp inceleme ve fırsatı bulamamışım, hazır vaktim varken notlarımı blog’umda irdeleyeyim istedim.

Soruların sayısı arttıkça cevaplamak da problem oluyor.

 1. Sürekli artan isteklerle başa çıkmakta hangi http sunucusu başarılı ve sürdürülebilirliliği sağlamak adına ihtiyaç duydukları minimum konfigürsayon nedir ?
 2. Nginx (engine-x, njinx), apache ve Lighttpd (lighty) daha çok hangi amaçlara hizmet ediyor ?
 3. Temel farkları nedir ?

Sorularıma cevap ararken detaydan ve teknik veriden ziyade aklımda kalabilecek ve yerine geldiğinde şu sunucu şu işi diğerinden daha iyi yapar diyebilmek benim için yeterlidir diye düşünerek yaptım, zira elimde bu farklardan herhangi birine ihtiyaç duyabilecek bir proje yoktu ve daha önceki tüm projelerimde network ve sistem uzmanı arkadaşlara ihtiyaç duyulan doneleri verdikden sonra seçim konusunu onlara bırakmıştım. Ancak son dönemlerde kendi çabamla not aldığım tüm projelerde gördümki artık LAMP dörtlüsünün daha işin başında yetersiz kalmaya başladı daha doğrusu ben performans ile ilgili ve ürettiğim çözümlerin getireceği yük konusunda endişelere kapıldım. Daha önceki projelerime dayanarak incelemeye değer gördüğüm tüm bu sunucu yazılımları kullandığım halde yakından incelemediğimi farkettim.

Daha projenin başında LAMP ( linux, apache, mysql, php ) dörtlüsünün bazı problemlerin çözümünde yetersiz kaldığını gördüm.

Çalışma mantığı ve yaklaşım farkları :

 • Apache Multithread çalışıyor. ( Her bir domain ve/veya projeniz için ayrı bir apache process’i yaratıldığını düşünün. )
 • Nginx Singlethread ve yanısıra Worker desteği ile çalışıyor. ( Her bir isteğin tek bir thread karşılandığını ancak duruma göre farklı bir Worker üzerine aktarıldığını düşünebilirsiniz. )
 • Lighttpd Singlethread çalışıyor. ( Tüm istekleri tek bir thread üzerinden alıp aynı thread ile işleyip yine geriye aynı yol üzerinden cevap veriyor. )

Çalışma mantığı ihtiyaç duydukları donanımı ve sürekliliği doğrudan etkiliyor.

İhtiyaç duydukları donanım türüne göre performans sıralaması :

Ram : Lighttpd >Nginx > Apache

Cpu : Nginx > Lighttpd > Apache

 • Apache PHP’yi fastCgi  olarak kullanmadığı her durumda çok zarar ediyor hem işlemciyi hemde rami aşırı tüketiyor. Nginx ve Lighttpd fastCgi dışında bir destek sunmuyor. Nginx’in fastCgi ile PHP processlerini handle etmekde zorlandığı yazılıyor pek çok blogda ve çözüm olarak PhpFPM ( Php fastCgi Process Management ) öneriliyor.
 • Tüm sunucular APC ile uyumlu çalışıyor ancak Nginx için özellikle Nginx+PhpFPM+APC için geleceğin alternatifi gözüyle bakılıyor.
 • Nginx Ruslar tarafından geliştiriliyor. Lighttpd ise daha çok Amerikalı yazılımcılar tarafından tutuluyor.
 • Apache Modülleri açısından daha başarılı, Nginx hemen arkasından geliyor ancak Lighttpd bu konuda çok zayıftır demek yanlış olur, çok uçlarda istekleriniz yoksa hemen hemen hepsi başarılı.

Netice itibariyle benim düşüncelerim şu şekilde netleşti denebilir.

Sunucuya göre;

 • Eğer sunucumda cpu ve ram problemim yoksa her an herşeye çözüm üretmem gerekecekse ve geniş destek içeriğine ihtiyacım varsa tercihim Apache.
 • Eğer sunucum bir VPS ise özellikle cpu kullanım oranı benim için problem olacaksa tercihim Nginx‘den yana.
 • Eğer sunucum bir  VPS ise özellikle ram kullanımı benim için sıkıntı oluyorsa tercihim Lighttpd‘den yana.

Proje çözümüne göre;

 • Projemde çok fazla istek yapılmıyor ( çok fazla ziyaretçim yoksa, ajax, rpc gibi diğer isteklerin cevapları önemli miktarda değil ise )  ancak çok fazla yazılımsal iş yükü varsa tercihim Apache.
 • Projemde istek ve sayfa gösterim oranları çok yüksek yazılımsal iş yükü ağır ve projelerimde bol dinamik içerik varsa tercihim Nginx.
 • Projemde yazılımsal iş yükü fazla yoksa, dinamik içerikden ziyade statik içeriği aşırı yoğun ziyaretçi yüküne karşı hatasız sunmam gerekiyorsa tercihim Lighttpd.

İş çözümüne göre;

 • Django ile aşırı derecede haşır neşir isem, isteklerin cevaplarını python ile işleyerek elde ediyorsam tercihim Apache.
 • Content Deliver Server ( İçerik ulaştırma sunucusu ) tarzı bir yapıda tercihim Önce Lighttpd sonra Nginx.
 • VPS sunucularda tercihim Nginx, Nginx için Cpanel çözümünün geliştirildiğide not düşeyim buraya.

Pek çok kişi apache’nin ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden compile edildiğinde sonuçların çok farklı olacağını söyleyeceğini biliyorum ancak bunu araştırmak şimdilik beni aşıyor. Eğer bir gün yoluma apache ile devam etmem gereken bir projede performans ile ilgili kaygılar duyarsam elbette onunla ilgili de bir blog yazmayı düşünürüm. Ancak söz konusu sunucuların en sık kullanılış türüne ve paket halinde sundukları çözümlere bakınca benim bakış açımdan durum budur, çünkü ben sistem ve/veya network uzmanı değilim ve bu işin hakkını verenlere danışılmadan yazılımcılardan bu tür bekletilere girenlere pek hoş bakamıyorum. Umuyorum şu projede ne kullansak rahat ederiz diyen her meraklı insan için faydalı olmuştur.


Bu blogu sevdinse yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için RSS aboneliği yapabilir yada Twitter üzerinden takip edebilirsin. Yazılarımı facebook’da paylaşabilir ve arkadaşlarına önerebilirsin.

Sende de ki;