Emrah TOY

Tarih : 08-12-2008
Kategori : Güncel Yazılar

0

Yorum

turkticaret.net adhood reklam platformu screenshot

Bugün, mail adreslerimden birine gelen reklam maili dikkatimi çekti, turkticaret.net adhood.com domaini altında bir reklam platformu başlatmış, sayfalarındaki yayımcı istatistiğine bakınca aslında çok daha öncelerden başladığını düşündüğüm bir platform adhood.


Bilindiği üzere turkticaret.net‘in pek çok alanda eksik yada kusurlu hizmet veriyor. Bunu nereden çıkardığımı merak ediyor olabilirsiniz. Kısaca hizmetlerinden sadece 1inden faydalanarak bunu tecrübe edebilirsiniz. Fakat kısaca özetlemek gerekirse ( Sadece hosting servisinden bahsediyorum ).

 1. Memur mesaisi ile hizmet alırsınız
 2. Php ve Mysql versiyonları hala 4
 3. Ticket sistemleri sadece onların istediği şartlar altında soru sorabileceğiniz şekilde çalışır.

Sitelerime reklam alabilmek için arayışa girdiğim şu günlere denk geldiği için adhood’u denemeye karar verdim.

Üyelik :

Basit ve sade bir üyelik var ancak üyelik kısmında dahi bazı hatalar var.

 1. Üye olurken bir domain adı giriyorsunuz bu önce saçma geldi ancak sonradan bunun bir sebebi olduğu anlaşıldı ( Eksikler başlığına bakabilirsiniz ).
 2. Bireysel üyelik yaptırabiliyorsunuz ancak sizden firma bilgileri isteniyor ( Firefox ile kayıt işlemlerimi yaptım. Belkide internet explorer ile bu alan gizleniyordur. Firefox desteğindeki aksaklıklar başka yerlerde de mevcut ).

Bazı artılarda var elbette !

 1. Üyeliğiniz son derece hızlı onaylanıyor ( ortalama 10dk ).

Sistemi genel olarak inceledim ve malesef henüz çok zayıf olduğunu farkettim. Uzun uzadıya yazmayacağım ancak eksikleri ve artıları bir liste olarak vermek yeterli olur diye düşünüyorum.

Eksikler :

 1. Firefox ile giriş yapmamdan dolayı olabilir ancak neredeyse sayfa her yenilendiğinde tekrar üye girişi yapmak zorunda kalıyorum.
 2. Üye girişlerimde domain adını girmek zorundayım (?)
 3. Sadece bir domain destekleniyor. ( Yani birden fazla sitenize reklam ekleyemiyorsunuz. Bunu bir avantaj olarak belirtmişler ve birden fazla kayıt açabileceğinizi söylemişler ).
 4. Subdomain desteklemiyor ( Evet 🙂 aynı domain altında olurda farklı subdomainleriniz varsa her biri için ayrı ayrı üye olmanız gerekli ).
 5. Bir reklam alanından sadece 1 kez faydalanılıyor ( Yeni bloğunuzda benimki gibi 4 adet 125×125 piksel reklam alanı varsa sadece bir tanesini kullanabiliyorsunuz, ancak farklı reklam alanlarından faydalanarak birden fazla reklam alabilirsiniz )
 6. Ne için ne kadar kazanacaksınız ? Hiç bir yerde belirtilmiyor !
 7. Ticket sistemi yok, yani soru soramazsınız ancak hata bildirimi yapabiliyorsunuz. Siz onlara çalışırsınız onlar size çalışmaz ! ( Bu konu fazlasıyla irite etti )
 8. Onay gelmesine rağmen henüz sitemde turkticaret.net haricinde bir sitenin reklamı görülmedi ( görürseniz haber verin 🙂 ).
 9. Sıkça sorulan sorular sayfaları çok vasat, sadece belirtmeleri şart olan ve kendi işlerine gelecek konularda çok kısa bilgi verilmiş.
 10. Kod yerleştirme örnekleri çok zayıf. Hazır sistemler için ( WordPress, joomla vs ) ufak tarifler verilebilirdi.
 11. Sadece kazanç sağladığınız istatistikleri görüyorsunuz. Yani hangi reklamı kaç kez gösterdiniz gibi işinize yarayabilecek istatistikleri göremiyorsunuz.
 12. turkticaret.net reklamlarını bedavaya yayınlıyorsunuz ! Size kesinlikle ödeme yapılmıyor.
 13. Pek çok reklam boyutunda hala reklam veren yok !
 14. İstemediğiniz reklam verenleri engellemeniz mümkün değil !
 15. Hesabınızı kapatmanız mümkün değil !

Artıları :

 1. Sistem hızlı çalışıyor ( Bu ne kadar artı olur bilinmez ancak süre dolmasından dolayı sayfa erişememe derdiniz olmayacaktır ).
 2. Çok çeşitli reklam türevleri var ( Flash, video, metin ve zengin içerik tabanlı ).
 3. Bir başka sistemde bulunmadığını, patent ve tasarım tescili başvurusunu yaptıklarını belirttikleri bir toolbar reklam sistemleri var ( Bu “başvuru” kelimesi “henüz sonuçlamadı” ile eş anlamlı değildir umarım ).

Sonuç olarak :

Adhood reklam platformu hayatına yeni başlamış ve geliştirilmeyi bekleyen bir reklam platformu izlenimi yaşatıyor. Türk ticaret firmasının çıkarcı havası malesef bu bölümlerindede mevcut. Henüz inceleyemediğim alanları olmasına rağmen bu izlenimi yaşatıyor olması klasik turkticaret.net işletmeciliğinin bir örneği gibi duruyor. Yeniliklere uzak kalmak istemiyor, çok çeşitli reklamlardan kolayca faydalanmayı düşünüyor ve %20+%18 = Stopaj+KDV kesintilerini göze alıyorsanız deneyebileceğiniz ender türk reklam platformlarından biri.

Not : Kendi sayfamdaki reklamları kaldırdım !.


Bu blogu sevdinse yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için RSS aboneliği yapabilir yada Twitter üzerinden takip edebilirsin. Yazılarımı facebook’da paylaşabilir ve arkadaşlarına önerebilirsin.

Comments Closed

Sende de ki;