Emrah TOY

Tarih : 04-03-2008
Kategori : Güncel Yazılar, Taşınabilir Cihazlar, Teknoloji Danışmanı

62

Yorum

iGO National Geographic dergisi ile birlikte gelen Navia NS-1020 gps navigasyon cihazı ile gelen GPS yazılı patronumun pek hoşuna gitmemiş olacakki kendisi daha önce PDA üzerinde kullandığı iGO 2006 plus yazılımını yükleyebilirmiyiz diye sordu ve macera burada başladı.

Dergi aboneliği ile birlikte gelen Navia NS-1020 hoş bir cihaz 320×240 piksel ekranı var gayet aydınlık ve yeterli genişlikde. İşlemci olarak gayet güçlü, bu güce güvendikleri için olsa gerek cihazın üzerinde xvid ve mpeg4 video ile mp3 çalabilen bir program geliyor. Açıkcası gps kullanımının gerekmediği yerlerde hoş bir eğlence olabilir. Navia NS-1020 üzerinde windows Compact Edition 4.2 yada 5 geliyor, benim elimdekinde 5 vardı ( Wince 5 ).

Bilgisi olanlar Wince 5 olduğunu duyunca, cihaza daha bir dikkatli bakacaklardır ancak cihazın üzerindeki işletim sistemi aslında kırpılmış bir versiyon. Örneğin masaüstü ve bir başlat çubuğu için gerekli bileşenler işletim sisteminde mevcut değil. Bu yüzden aklınıza gelen her yazılımı yükleyip çalıştıramıyorsunuz ( ancak mümkün ). Diğer bir değişle cihazımız bir PDA değil bu tip cihazlara PNA adını veriyorlar.
Gelelim konumuza, Navia kendi yazılımının bir kısmını cihaza gömmüş masa üstü yerine, navianın kendi ürettiği yada çinli komşumuza ürettirdiği yazılım var. Bu yazılım Daha çok bir aracı yada tetikleyici yazılım. Navianın işlevini yerine getirmesini sağlayan gps yazılımı yanında gelen SD kartın içerisinde bulunuyor. Bu kartın içeriğini bir yere kopyalayıp yedeklemeniz sizin yararınıza olabilir ( Navianın yanında gelen cd içerisindede sanırım bir yedek mevcut ). iGO 2006 plus yazılımını Navia NS-1020 PNA cihazınıza yüklemeniz için yapmanız gerekenler şunlar.

1. iGO yazılımının PNA versiyonunu bulun.
2. iGO yazılımını bir sd karta yükleyin. ( Navianın yanında gelen SD kart olmamasında fayda var zaten çok pahalıda değiller 1GB kapasite olan size fazlasıyla yeterli olacaktır )
3. iGO skin ve ayarlarını yapın.
4. iGO gps ayarlarını değiştirin.
5. iGO Klasör adını değiştirin.
6. iGO yazılımını çalıştıran exe dosyasının adını değiştirin.

Hepsi bu. Elbette bu basamakları öyle merdivenden çıkar gibi hoplaya zıplaya çıkamıyorsunuz. Bu basamakları belirleyebilmek çin bile bir sürü araştırma yapmanız warez sitelerine girip çıkmanız kafayı yemeniz gerekiyor. Benim bu işlemleri bitirmiş hale gelebilmem 1 günümü aldı. Ancak sonunda hazır ve sorunsuz çalışan keyifli bir GPS deneyimi elde ettim. Sizide bu keyfe ortak etmeyi umuyorum.

Aşağıdaki linkte iGO yazılımının PNA versiyonunu Navia NS-1020 için uygun hale getirdiğim hali mevcut. Yani yukarıdaki basamakları unutup dosyayı direkt olarka bir SD karta kopyalayıp Navia cihazınıza takıp çalıştırabilirsiniz.

Yinede belirtmekte fayda var ki bu düzenlediğim versiyon ve içeriği sizin deneyerek tecrübe edinmeniz için hazırlanmıştır. iGO ücretli bir yazılımdır ve sizin onu satın alarak eklediğiniz katkılarla geliştirilmektedir. Yeni haritalar ve daha iyi destek imkanı için mutlaka orjinal halini satın almanız gereklidir. Ve cihazınızda oluşabilecek olumsuz durumlardan mesuliyet kabul etmiyorum. Navia size bu durumda oluşabilecek sorunda bir garanti sunmama hakkını kendisinde saklı tutacaktır. Ancak yazılım Navia NS-1020 cihazına ve yazılımına hiçbir ekleme yapmadığı için bunun tespiti biraz zordur.

SD kartınıza kopyalayacağınız dosya : Navia NS-1020 için iGO 2006 PLUS Dosya Boyutu ~40MB


Bu blogu sevdinse yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için RSS aboneliği yapabilir yada Twitter üzerinden takip edebilirsin. Yazılarımı facebook’da paylaşabilir ve arkadaşlarına önerebilirsin.

Sende de ki;