vodafone spiga kampanyası

Kısaca :

Herşeyden önce yaptığım araştırmalarda konumlandırması zor bir ürün olarak çıktı karşıma. Bu sebeple daha çok teknik olarak yapılmış incelemelerin dışına çıkıp gerçek kullanım testi yapmanın daha doğru olacağını düşündüm ve öylede yaptım. Yinede kısaca bilgi vermek gerekirse.

Spiga MID ( Mobile internet device ) sınıfı taşınabilir bilgisayar.
İşlemci: Intel® ATOM™ 1,1Ghz
Ram Bellek: 512 MB DDR2
Ekran: 4,8″, 1024×768 çözünürlük WSVGA, dokunmatik LED ekran ve kalem
Çözünürlük: 1024×600 piksel
Sabit Disk: 8GB (32 gb yükseltilebilir microSD)
3G: Var (sim kart yuvası)
Wi-Fi: Var
Bluetooth: Var
Webcam: Var (1.3 MP)
İşletim Sistemi: Windows XP, Office (60 günlük deneme sürümü)
Ağırlık: 315-345 Gr ( Pilli-Pilsiz )
Ebat: boy 158mm en 94.2mm derinlik 22mm kalınlık
Diğer: USB adaptör, 1,5 W Hoparlör, Kulaklık

Aksesuarlar :
Spiga ufak ve ayrılabilir 110-220V uyumlu uçlara sahip ufak ve beyaz bir adaptörle geliyor gayet taşınabilir ve uygun büyüklükde. Spigaya normal usb cihazlarınızı bağlamak için mutlaka çevirici aksesuarını kullanmak zorundasınız zira üzerindeki usb girişi MiniUsb standardında ve takacağınız aksesuar pek hoş görünmüyor. Kulaklığı orta derecede kaliteli çok kaliteli müzik dinlemek için uygun değil ancak kulağa rahat oturuyor bir diğer eski yanı ise Spiganın kulaklık çıkışının standart olmaması yani dilediğiniz kulaklığı kullanmanız mümkün değil. Kutu içeriğinden dilediğiniz kulaklığı kullanmanızı sağlayacak bir çevirici çıkmıyor. Dokunmatik ekranı kullanmak için sol alt tarafına eklenmiş olan kalem yuvasına sıkı sıkı oturuyor. Kaybetmeniz pek olası değil ve yapısı sağlam bir his uyandırıyor. Spiga kadifemsi bir kumaşdan ve ağzı bağcıklarla büzülen kılıfa sahip ve iyi iş görüyor ancak kılıfın su geçirmezlik gibi bir iddiası yok zira Spigayı çantanızda ve mont cebinizde taşırken böyle bir sıkıntınız olacağını sanmıyorum.

Dokunmatik ekran özellikleri :
Spiganın dokunmatik ekranı rezistif bu sebeple tam olarak dokunmakdan değil baskı uygulamakdan bahsediyoruz. Yanında gelen kalem bu işi gayet iyi yapıyor. İşletim sistemi olan Microsoft XP malesef aslında dokunmatik ekranlara uygun görseller içermiyor bu sebeple aslında potansiyeline ulaşmış bir halde kullanamıyorsunuz dokunmatik ekranı. Yinede test ettiğim bazı Flash arabirimlerde son derece memnuniyet uyandıran sonuçlar elde ettim. Spiga eğer uygulama geliştiriciler tarafından beğenilen bir ürün haline gelirse dokunmatik çalışma konusunda daha güzel deneyimler yaşatabilir.

İşin içine biraz teknik bilgi katarsak:
Spiga aslında pek çok işletim sistemini çalıştırabilecek bir cihaz. Ancak henüz üzerinde bulunan GMA950 ekran kartı için linux sürücüleri üretilmediği için uygulama şansı bulmanız zor. Yinede Gma uyumlu driverlar ile yapılan denemelerde bazı sorunlarla karşılaşılsada Spiganın aslında varolandan daha fazla potansiyele sahip olduğunu söylemek mümkün. Spiganın dokunmatik ekranı çoklu dokunuş algılayabilir teknolojiye sahip değil.

Testler :

Uyguladığım genel olarak bir netbook kadar pratik bir halde işimi görüyormu görmüyormu ve 3g özelliği gerçekten serbest dolaşım adına iyi işliyormu üzerine kurgulanmış testlerdi.

Test 1 : ( Beşiktaş – Ataturk havalimanı yolculuğu sırasında gündemden haberdar olmak ve ajanda kontrolü )

Beşiktaş’dan Ataturk havalimanına doğru giderken takside yolculuk esnasında yaptım bu testi. Genel olarak spiga boyutu ve ekran boyutu itibariyle yolculuk esnasında gözleri biraz yoruyor açıkcası ancak bir süre sonra insan alışıyor spigayı 2 elinizle kavrayımcep telefonu klavyesi gibi baş parmaklarınızla yazmanız gerekenleri yazabiliyorsunuz. Ekranın dokunmatik olması özellikle internet sayfalarında gezerken çok işe yarıyor ancak yinede küçük olan ekranın dezavantajlarını hissediyorsunuz. Spiganın ekranı netbooklardan bile iyi bir çözünürlüğe sahip 1024×768 ancak boyutu neredeyse yeni nesil akıllı cep telefonların ekranlarıyla aynı boyutta. Böyle olunca yazılar oldukça ufalıyor. Yazılar ufalınca kimi web sayfalarındaki yazı sonlarında bulunan ” yazının devamı için tıklayınız” linkleri sorun olabiliyor. Yinede mobil internet gezginlerine oranla daha zengin bir deneyim yaşıyorsunuz. Spiga Internet Explorer, Firefox, Chrome ve Opera gibi her türlü internet gezgini ile çalışabiliyor ve oldukça iyi performans sergiliyor. En iyi performansı Chrome ve Opera ile elde ediyorsunuz. Chrome ekranda daha fazla kullanım alanı sağladığı için Opera ise mouse ile yaptığınız hareketleri algılayıp çeşitli işleri dokunmatik ekran aracılığıyla yapabildiği için oldukça kullanışlı. Gelelim testin uygulanmasına.

Gündemden haberdar olabilmek için http://haber.mynet.com , http://cnetturkiye.com , çeşitli sosyal ağlar ve Rss bağlantılarımın kontrolünü ve günlük işlemleri içeren bir dizi test uyguladım.

Normal siteler :

haber.mynet.com
cnetturkiye.com
facebook.com
friendfeed.com
twitter.com
gmail.com
videoyun.com
deviantart.com

Çeşitli Rss ler.
Uçak bileti için Online Check-in işlemi.
Ajanda kontrolü

Sonuç :
Spiga üzerinde Microsoft XP işletim sistemi olan bir elüstü bilgisayar olduğu için ve üzerinde her türlü internet gezginini barındırabildiği için muazzam bir internet keyfi sunuyor. Haber okurken, sosyal mecralarda gezerken hiçbir sorun çıkarmıyor. Tüm test uygulanırken Vodafone 3G kullandım. Spiga üzerindeki 3G modülü HDSPA dışında Edge ve Gprs kullanımına izin vermiyor ancak ben tüm yolculuğum boyunca hiçbir kesinti yaşamadım bu konuda Vodafone 3G+ servisinin gerçekten iyi çalıştığını belirtmekde fayda var.

Havalanında yapılan testler sırasında Spiganın iletişim becerilerini test etmek için Skype üzerinden arkadaşımla görüşme yapma olanağı buldum Spiga görüntülü ve sesli görüşme esnasında hiçbir sorun çıkarmadı, Üzerindeki kamera ışık alabilen alanlarda çok iyi performans sergiledi ve yine üzerindeki mikrofonu çevre gürültüsünü engellemekde başarılıydı. Ancak bu esnada yoğun içerikli internet sitelerine girerken Spiganın performansının zorlandığı hissetmek mümkün.

Test 2 : ( Kullanım ve Beğeni testi )

Netice itibariyle yeni bir şey aldığımızda iş görmesi dışında beğenilmesinide istiyoruz. Spiga beğeni konusunda erkeklerden eksi not alırken bayanlardan inanılmaz bir oranda yüksek beğeni aldı, bu beğeni o kadar büyükki dezavantajlarını görmezden gelmelerine yetecek kadar sevmelerini sağladı. Spigayı eline alan her bayan arkadaşım harika birşey olduğunu söyleyip ne zaman sahip olabileceklerini sordular. Erkek arkadaşlarım ise daha çok fiyat/performans oranına takılarak önce negatife doğru oy verdiler ancak kullandıkça fikirleri değişti. Herkesin ortak görüşü elde durduğunda kesinlikle beğenilecek bir ürün olduğu.

Çevreden mutlaka dikkat çeken Spiga, diğer incelemelerde akıllı cep telefonu kullanabiliriz neden Spiga kullanıyoru sorusuna kullanım anında cevap veriyor. İşletim sisteminin esnekliği ve alışılagelmişliği ile donanımsal olarak dokunmatik ekranı ve klavye ergonomisi akıllı telefon kullanırken yaşadığınız deneyimden farklı bir deneyim yaşatıyor. Windows mobile kullanan akıllı telefonum Spiganın yanında dururken elim akıllı telefonuma neredeyse hiç gitmedi.

Son olarak beğeni testlerinde şöyle bir sonuca ulaşmak mümkün oldu ki bu sonuç cihazın konumlandırılmasında belirleyici rol oynadı. İncelememde yardımcı olan herkes “Eğer bir notebook kullanıyorsam ancak daha taşınabilir bir cihaza ihtiyacım varsa Netbook yerine kesinlikle Spiga’yı tercih ederim” dediler.

Spiga’yı hareket halinde kullanmalarını rica ettiğim arkadaşlarım, hareket halinde kullanımda zorlanmadıklarını ancak durağan halde kullanırken ekrana dikkat kesildiğimizde ekran boyutuyla ilgili sıkıntı yaşadıklarını belirttiler. Aslında bu ilginç bir sonuç, hareket halinde ekranı görmek daha zor olması gerekirken daha az zorlandıklarını söylediler. Neticede anlaşıldı ki yine kullanılan işletim sistemine aşina oldukları için bir sıkıntı yaşamamışlardı.

Konumlandırma :

Gerçek taşınabilir çözüm:
Spiga sınıfı açısından donanımsal anlamda incelendiğinde ve diğer cihazlarla karşılaştırıldığında konumlandırması gerçekten zor bir test sundu bize. Ancak kullanım ve beğeni testleri konumlandırmasını gayet net bir şekilde yaptı.

Eğer bir notebook kullanıcısıysanız ve eğer daha taşınabilir bir bilgisayar çözümüne ihtiyacınız varsa netbook’a oranla daha iyi bir seçenek. Eğer bir akıllı telefon kullanıcısıysanız, yine Spiga sizin Notebook ile görebileceğiniz her türlü işi görebilmenizi sağlayarak taşınabilir bilgisayar çözümü olarak ihtiyaçlarınızı karşılıyor.

Medya ve Eğlence aracı değil:
Ancak medya ve eğlence uygulamalarında Spiga sizi akıllı telefonunuz yada Notebookunuz kadar eğlendiremiyor. Flash performansı çok iyi olmadığı için Flash teknolojisi ile sunulan videoları izlemekde zorluklar çekilebiliyor. SD dediğimiz düşük çözünürlüklü videoları yeterli denebilir bir performansla gösterebiliyor ancak HD çözünürlükdeki videolar malesef Spiga için altından kalkılamayacak bir yük haline geliyor. Elbette bunda kullanılan codec teknolojisininde etkisi var. Kısa bir değişle Spiga medya ve eğlence odaklı bir çözüm değil bunu donanımsal olarak da söylemek mümkün zira Spiganın kulaklığı standart bir giriş-çıkış arabirimine sahip değil mutlaka kendi kulaklığını kullanmanız gerekiyor.

İyi bir iletişim cihazı ancak bir eksiyle:
Spiga üzerindeki kamera ve mikrofon ile kesinlikle çok iyi iş görüyor Skype Msn ve diğer iletişim programlarında hiç zorlanmıyor ve görüntülü-sesli görüşmelerinizi büyük keyifle yapabiliyorsunuz. Vodafone 3G hizmetinde sunduğu hız ile bu keyfinizi pekiştiriyor. Ancak içerisinde bir 3G sim kartı olmasına rağmen Spiga bir gsm modülü içermiyor diğer bir değişle telefon olarak kullanamıyorsunuz. Bluetooth destekli kulaklıklarla eşleşebilir olduğu halde böyle bir özelliğin olmaması biraz üzebilir ancak pil süresine odaklandığınızda bunun doğru bir karar olmayacağını kendinizde görebiliyorsunuz.

İş adamları için mucize:
Evet bugün tüm akıllı telefonlar bir iş adamının işini rahatlıkla görebilir gibi görünsede aslında kazın ayağı öyle değil. Akıllı telefonlardaki donanımsal kısıtlamalar gün geçtikçe ortadan kalksada henüz yeterli olgunluğa erişebilmiş değiller. Spiga işletim sistemi ve onun sunabileceklerine bakıldığında bir iş adamının hareket halinde ihtiyaç duyabileceğin tüm işlevleri yerine getirebilir en taşınabilir çözüm olarak konumunu pekiştiriyor. Bunu test etmesi için danışmanlığını sürdürdüğüm bir iş adamı dostumdan yardımını istedim ve karşılıklı bu konuyu tartıştık, sonuç itibariyle satışa çıktığı anda bir Spiga sahibi olacak. Zira kullandıkları yazılımların çoğu internet üzerinden ulaşılabilir değil ve mobil ortamlarda çalışabilecek ara programlar ve çözümler sunmuyor. Ancak Spiga ara çözüm ve program olmaksızın ihtiyaç duydukları tüm yazılımları kendi üzerinde çalıştırabilecek ve aralarında iletişim kurmalarını sağlayabilecek düzeyde çözümü sunuyor.

İş ile ilgili testler sırasında eksikliğini hissettiğimiz tek nokta Spiganın harici ekran çıkış desteği vermemesi sebebiyle prezentasyon türü işlerde kullanıma uygun olmaması idi.

İş kadınları için cazip:
Bayan arkadaşlarımın ve eşimin en büyük sıkıntısı yeni bir mobil çözüm çıktığında ona alışma evresinin onlar için bir eziyet olası. Mobil tarayıcılarla uğraşmak ve internet sitelerinin nasıl göründüğüne çözüm üretmek onları çok sıkıyor ve bu konuda sonuna kadar haklılar. Spiga yine içerisindeki tanıdık işletim sistemi ve arayüzleri sayesinde beğeniyi topladı, uğraşmadan yeni birşeyler öğrenmek zorunda kalmadan bana çözüm üretebiliyormu sorusuna cevabı gayet net. Evet kesinlikle alışma süreci olmaksızın işinizi en hızlı şekilde görebileceğiniz cihaz Spiga. Bir test olarak şunu yaptık. İstiklal caddesindeki ünlü mağazalardan birine girip bir ürün beğendik ve o ürünle ilgili internet üzerinde neler denmiş başka yerlerdeki fiyatı neymiş bulmaya çalıştık bu sırada arkadaşım gelen maillerine baktı ve göndermesi gereken bir sunum dosyasına uzaktan erişim ile işyerindeki bilgisayar üzerinden ulaşıp gitmesi gereken yere gönderdi. Mucize dediğin bu olsa gerek dedirten bir yüz ifadesiyle 3-5 dakika bile geçmeden aradığı tüm sonuçlara ulaşan arkadaşım, testin iş kadınları için olumlu neticelendiğinin işaretini verdi.

Bir başka test olarak yakın bir bayan arkadaşımla Caddebostan Nero’ya gittiğimizde kendisinden Spigayı kullanmasını rica ettim. Kullanırken hiçbir yardımım olmadan her zaman yaptığı tüm işleri yaptı bu sırada internet üzerinden sürdürdüğü tüm iletişimini sürdürdü ve Spigadan genel olarak memnun kaldı. Ek bir test olarak Spigayı kullanırken kullandığı internetin Vodafone 3G+ olduğunu söylemediğim, internetin gayet hızlı olduğunu söyleyince onun Vodafone 3G4 hizmeti olduğunu söyledim ve Vodafone kendi hizmetiylede artı puanı aldı.

Genç nesil için:
Aslında fazla söze gerek yok, oyun ve medya ihtiyacı dışında her türlü ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacağı belli bir çözüm Spiga. Arzu edilen bilgiye heryerde her an ve en süratli şekilde ulaşmak üzere tasarlanmış olan spiga genç arkadaşlarımızın ihtiyaçlarına tam cevap veriyor. Ayrıca pil ömrü açısındanda onları tatmin edecekdir.

Artılar :

 • Pil ömrü yeterli ( Spiga 4.5 saat ile 6 saat arasında çalışma performansı sunuyor, idle durumda bu süre uzayabilir teknik olarak 7 saatten fazlasını vaadediyor. )
 • Yüksek çözünürlüklü ekran ( Bir çok netbook dan daha iyi renk ve çözünürlük sunuyor 1024×768 )
 • Dokunmatik ekran ( dokunmatik türü iyi değil ancak iyi iş görüyor )
 • Kamerası 1,3 MegaPixel ( Masaüstü (cmos) web kameralar kadar iyi çalışıyor )
 • Taşınabilirlik ( 158mm eninde 94.2mm derinliğinde ve 22mm kalınlığında üstelik 345gr ! ağırlıkla ufak bir kitap taşımak kadar kolay )
 • Adaptör boyutu küçük ve 110-220V ile çalışabilmek için ayrılabilir uçlarla geliyor.

Eksiler :

 • Standart olmayan kulaklık ve kulaklık girişi
 • Usb girişi MiniUsb standardında normal usbye çevirmek için çevirici aksesuarını kullanmak gerekiyor.
 • GSM desteği yok
 • Sadece HDSPA desteği var Edge ve Gprs desteklenmiyor
 • Yüksek çözünürlükde ekran ufaklığını hissettirebiliyor. Harici monitör çıkışı bulunmuyor.
 • GMA950 için linux sürücüleri bulunmadığından Linux türevleri henüz yüklenemiyor
 • Ram oranı 1GB olsa daha iyi olabilirdi.
 • Çok ısınıyor, evet gerçekten ısınıyor.
 • Harici ekran çıkışı yok ( İleride bir dönüştürücü çıkabilir )

Sonuç :
Spiga genel olarak konumlandırılması zor bir sınıfda bulunmasına rağmen iş onu kullanmaya geldiğinde farkedilmeyen eksikleri dolduruyor ve memnuniyet yaratıyor. Ancak bu elindeki teknolojiyi ve donanımı zorlamayı sevenleri tatmin edecek türden bir memnuniyet değil. Daha çok iş odaklı olması ile ve iletişim becerileriyle hayatınızı kolaylaştıran Spiga alışmış olduğunuz bilgisayar tecrübeniz sayesinde çok çabuk ısınabileceğiniz ve kullanırken faydasını hissedeceğiniz bir çözüm halini alıyor. Yakında bu konuyla ilgili gelişmeler olabilir. Hatta Spiga üzerinde Moblin’i görürsek şaşmamak gerek.

Fiyat :
Vodafone ve Sagemcom ortaklığı ile dünyada ilk kez türkiyede satışa sunulan Spiga’ya Vodafone bayilerinde 18 ay Ayda 99 TL ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Bu fiyata data hattı, Spiga ve ayda 5 GB internet kullanımı da dahil. Eğer ürünü sözleşme yapmadan satın almak istiyorsanız perakende satış fiyatı 1.169 TL olarak belirlenmiş. Fiyatı ilk başta yüksek gibi görünsede 5GB’lık Vodafone 3G+ hizmetini göz ardı etmemekde fayda var, Vodafone sunduğu hizmet kalitesi ile testlerimizde ayrı bir memnuniyet yarattı.

Not : Bu inceleme http://www.cnetturkiye.com için yapılmış olup henüz yayına alınmamıştır. Yayına alındığında burada linkini bulabilirsiniz.


Bu blogu sevdinse yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için RSS aboneliği yapabilir yada Twitter üzerinden takip edebilirsin. Yazılarımı facebook’da paylaşabilir ve arkadaşlarına önerebilirsin.

Sende de ki;