Emrah TOY

Tarih : 14-10-2008
Kategori : Güncel Yazılar

15

Yorum

Sebebi axess kartımın ekstresinde daha önceki döneme ait itirazıma rağmen 2nci kez üyelik ücreti kesildiğini görmemdi. Biraz araştırma ile bazı durumlarda tüketicinin bazı durumlarda ise bankaların haklı çıktığını ve çeşitli şikayet yada itirazların bu duruma göre neticelendiğini farkettim. Sanıyorum bende bir çok insan gibi açıkcası kendimden emin olamadığımı farkettim. Özetlemek gerekirse, pek çok itirazın dayanağının kredi kartı sözleşmelerinin olması gerektiği gibi olmamasından dolayı yapıldığını farkettim. Pek çok metinde deniyorki “kredi kartı üyelik ücretlerinin istendiği bölümde bankanın bu tutarı dilediği gibi değiştirebileceği yazıyor ancak bu tek taraflı bir maddedir ve mutlaka 12 punto kalın yazıyla yazılması gereklidir”. Ben kendi sözleşmeme sahip olamadığım için kendimden emin olamadım ve düşünmeye devam ettim. Bankaların üyelik ücreti alması haksız gibi görünsede doğrumudur ? sorusunu kendime sordum. Bunu bilebilmek için kendi kart kullanım alışkanlıklarıma baktım.

Ben hiçbir üyelik avantajından faydalanmıyorum, kullanıcı olarakda faydalanabilecek biri değilim !, meğer avantaj diye sundukları opsiyonlar ücretli imiş !

 • Kartımı daha çok peşin alışverişlerde kullanıyorum
 • Düzgün ödeme alışkanlığı kazanamadığım için sürekli faiz ödüyorum
 • Kartımı nakit taşımak istemediğimde kullanıyorum
 • ChipPara vs gibi özelliklerden yararlanmamışım
 • Kredi kartımın oluşturduğu taksit imkanlarından ( ek taksit vs ) faydalanmamışım
 • Kartımın limiti çok düşük ( 500Ytl )
 • Online ticaret üzerinde düşük meblalarda sıklıkla kullanmışım

Yeni adı üyelik denen müşteriyi çekmek için sundukları avantajların hiçbirinden faydalanmamışım ! ama 2nci kez üyelik ücreti ödemek zorunda bırakılmışım. Söz konusu avantajlar aslında bizim parayla satın aldığımız hizmetler durumuna düşüyor, faydalansanızda faydalanmasanızda. Bu durum büsbütün sıkılmama sebep oldu, yinede sinirle kalkıp zararla oturmamak için internette araştırmalarıma bir süre daha devam ettim.

Kredi kartı sözleşmenizi bankanızdan tekrar isteyebilirsiniz !

Okuduklarımdan bunu yapabileceğimi farkettim ve bir kenara not ettim. Amacım sözleşmemi inceleyip bankanın haksız duruma düştüğünü kanıtlayabileceğim bir noktanın olup olmadığını tespit etmek. Zira banka her türlü kurala uygun olarak sözleşmeyi hazırladı ise ve üyelik ücreti talebi yasal bir haksa itiraz etmeye niyetim yok, ancak hala başka problemlerden dolayı Akbank’ın hizmetlerinden faydalanmak istemiyorum, bu sebeplerin neler olduğunu sonraki paragraflarda bulabilirsiniz.

Bankalar kimden para kazanıyor ?
Bize sunulan avantajlar, kolaylık değil ücretle satın aldığımız hizmetler olmuş !

Biraz düşününce bunun garip geldiğini farkettim çünkü bankalar bu avantajları sayesinde rekabet edebiliyor daha fazla kullanıcıya sahip olabiliyor ve avantajların sağlandığı yerlerden daha fazla kar edebiliyorlar. Yani bu avantajlardan faydalanmakta olan kullanıcıları arttıkça daha fazla para kazanıyorlar ! Bu nasıl oluyor diye sorabilirsiniz, teferruatlı olmamakla birlikte şu şekilde açıklayabilirim. Diyelimki bir işletmeniz var ve Kredi kartı ile satış yapabilmek üzere POS cihazı hizmetinden yada online satış yapabilmek üzere Sanal-Pos hizmetlerinden en az birinden faydalanıyorsunuz. Satış yaptığınız her rakam hemen hesabınıza geçiyor gibi görünüyor ancak aslında geçmiyor bir havuzda bekliyor. Siz bu parayı 2-6 ay sonra tam olarak çekebilirsiniz yada hemen çeker ama oranları %1-4 arasında değişen oranlarda komisyon ödersiniz. Banka size parayı hemen öderse komisyondan, 2-6 ay sonra öderse paranızı kullanarak kar elde eder. Kartlar sayesinde sağladıkları reklam gücünden bahsetmiyorum bile. Yani ne kadar çok kredi kartı ile satış yaparsanız bankanız bir işletme olarak sizin üzerinizden o kadar faydalanır.

Madem işletmelerden benim sayemde para kazanıyorsun, hemde avantajların sayesinde rekabet gücünü arttırıyorsun, o halde neye üye olduğumu bilmediğim, Akbank Axess kartın gücünü temsil ettiğim bu durumda benden neden ücret alıyorsun ?

İşte merak ettiğim soru bu, aynı soru Akbank’ın axess kartı hizmetinden faydalanmamı sağılacak inek olmakdan farkımın kalmaması anlamına gelip gelmediğimi de sorgulamama sebep oluyor, cevabı siz biliyorsunuz artık.

Peki bu durumda ne yapabilirim ?

Notlarımı elime aldığımda aslında senaryo kendiliğinden ortaya çıktı, tüm notlarıma tekrar bir bakalım.

 • Sözleşmem benim için çok önemli, bankadan sözleşmemi talep etmeliyim
 • Eğer haklıysam ödemiş olduğum üyelik ücretlerini geri alabiliyorum
 • Mahkeme süresince banka ile ilişkide bulunmak durumundayım yoksa arzu ettiğim bilgileri müşterileri olmadığım gerekçesiyle vermeyebiliyorlar.
 • Tüm bu süreçlerde kartımı kullanmak istemiyorum, ancak bankanın müşterisi olmaya devam etmek istiyorum çünkü eğer haklıysam kartımı iptal etmekle kurtulmalarını istemiyorum.

Kredi kartı üyelik ücreti için ne yapmalı ? , Ben ne yaptım ?

Müşteri hizmetlerini aradım kartımı kullanıma kapatmak istediğimi bildirdim. Sebep olarak aldıkları üyelik ücretini söyledim. Karşımdaki müşteri temsilcisi, öncelikle üyelik ücretinin tamamen yasal olduğunu söyledi, ben de durumdan emin olamadığımı ancak üyelik ücreti ödememe rağmen avantajlarından hiç faydalanmadığımı, düşününce düştüğüm durumun hoşuma gitmediğini bu yüzden kartımı kullanıma kapattırmak istediğimi ve ardından bir kaç ricamın daha olduğu belirttim. Müşteri temsilcisi sürekli sözümü keserek o halde itiraz başvurusu yapıp yapmak istemediğimi sordu, bende durumdan emin olamadığım için hayır itiraz başvurusu yapmak istemiyorum dedim zira belkide bu başvuru diğer şikayetlerinizi engelleyebilirdi. Ardından tekrar ederek kartımın kullanıma kapatılmasını ve ardından sözleşmemin tarafıma iletilmesini istedim. Müşteri temsilcisi tekrar lafımı keserek kartınız için iptal isteminde bulunuyorsunuz onaylıyormusunuz dedi, bu iptal kelimesi çok önemli, eğer kartınız iptal edilirse artık o bankanın müşterisi olamıyorsunuz ! Ben tekrar, hayır kartımın kullanıma kapatılmasını borçlarını ödemeye devam edeceğimi, sözleşmemi tarafıma iletmesi gerektiğini, konuşmaların kaydedildiğini ve yanlış bir anlaşılmaya sebebiyet vermek istemediğim için iptal ettirmek istemediğimi kullanıma kapattırmak istediğimi tekrar söyledim. Ardından müşteri temsilcisi bayan kartımda ChipPara bulunduğunu bunu harcadıkdan sonra şikayetimi tekrarlamamı söyledi, ancak bugüne kadar kullanmadığım birşeyi kullanmak istemediğimi, söz konusu durumun insanların bunca tepkisine rağmen hala bankanızca korunuyor olmasını anlamıyorum dedim, müşteri temsilcimiz bu sefer Hesabımdaki chip paranın üyelik ücreti olan 35 ytlye tamamlanacak kadar arttırılmasını teklif etti, yani üyelik ücretim olan 35 ytl’nin ( kötümser düşünmek istemiyorum ama başka adı varmıdır bilemiyorum ) rüşvet maiyetinde hesabıma ChipPara olarak aktarılmasını ve anlam veremediğim kendimi kötü hissettiğim bu durumun devam etmesini kabul edip etmediğimi sordu !. Tabi 35 paralık adamlarız nede olsa… Neyse, uygulamaya tamamen karşı olduğumu ve 35ytl istemeyi bildikleri gibi söylediklerimi harfi harfine anlamaları gerektiğini ve işlemlerimi süratle yapmaları gerektiğini izah ettim. Elbette defalarca yarım kesilen konuşmalarımın ardından sesimi bir ton yükseltmek zorunda kalarak.

Tekrar sordu müşteri temsilcisi, asil ve düzgün bir türkçeyle, yıldırmak istercesine : Kartınızın iptal işlemini onaylıyormusunuz ?
Cevap verdi, bir yaprak gibi titreyen sinirden ve anlatmak istediklerini kalbine gömen müşteri : Hayır ! Bankanızın müşterisi olarak kalabilmek amacıyla, kredi kartımın süresiz olarak kullanıma kapatılmasını ve borçlarını düzgün bir şekilde ödemek istiyorum bu arada kredi kartı sözleşmemin tarafıma ulaştırılmasını istiyorum.
Müşteri temsilcisi 4-5 kez aynı iptal sorusunu yöneltti, tüm bu ses kayıt ve onay operasyonlarından dolayı dikkatli olmaya çalıştığımı belirterek, kendi cümlemi tekrar ettim ve karşımdaki kişinin tarif ettiğim işlemi yapmak üzere orada olduğunu hatırlattım.

1-2 dakika bekletildikden sonra arzu işlemlerin yapıldığını bildirdi, geri dönüş için iletişim bilgilerimi doğruladık ve bazılarını değiştirdik ( artık İzmir’de ikamet etmediğimden dolayı ). Tekrar sordu üyelik ücreti ile ilgili itiraz etmek istermisiniz ? Bir başka şikayet hakkımı engellemediği sürece itirazda bulunmak istiyorum onaylıyormusunuz dedim, onaylandı ve işlem önceliğimi arzu ettiğim şekilde 40 dereden su getirterek yapabildim.

Şimdi ne olacak ?

Bankaya borcumu ödemeye devam edeceğim, hala bir müşterileri olarak bana ekstre göndermeye devam etmek durumundalar. Bu sırada elime geçen sözleşmemi inceleyeceğim ve eğer imkanım varsa ve hakkımı savunabilecek durumdaysam hakkımı sonuna kadar arayıp mahkeme ücretlerinide dahil ederek yararlanmadığım üyeliğe ait ödemelerimi geri alacağım. Eğer hakkımı savunamıyorsam ( burası Türkiye ) bankayla ilişiğimi kesip, üyelik yada aidat almayan bir bankadan kredi kartı alacağım yada üyelik avantajlarından faydalanabileceğim birini seçeceğim, eğer bu alternatifde yoksa klasik ATM kartımı peşin para niyetine kullanmaya devam edeceğim. En nihayetinde 35 ytl’lik bir insan olmadığımı en azından kendime kanıtlamış olacağım !

Lütfen hakkınızın farkına varın farkındalığınızı arttırın birileri siz bilmeden sizin üzerinizden güç kazanarak geleceğinize ipotek koyamasın ! Mutlaka kişi olarak iade edilen bonuslara ve chipparalara kanaat getirenler varki banka ilk ters düşmenizde bunu size teklif ediyor, bilmiyorum farkediyormusunuz bankanız bu sayede güçlenmeye devam ediyor çünkü sizden almasa bile sizin sayenizde zaten kazanıyor bunu yukarıda açıklamıştım. 25-45 ytl arasında değişen ücretlerle sizin tüketim gücünüzden faydalanıyorlar ve giderek büyüyorlar, ülkemizde söz sahibi oluyorlar, adaleti bütün bir dünyada yaşamadığımız için güçlü olan çoğu zaman kazandığı için, yarınlarınızda bu durumun hangi hale dönüşeceğini hayal edebilirsiniz…

Lütfen farkında olun, ona göre hareket edin.


Bu blogu sevdinse yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için RSS aboneliği yapabilir yada Twitter üzerinden takip edebilirsin. Yazılarımı facebook’da paylaşabilir ve arkadaşlarına önerebilirsin.

Sende de ki;