Emrah TOY

Tarih : 14-03-2010
Kategori : Ubuntu

1

Yorum

Rapache ubuntu üzerinde kurduğunuz apache web server’ini görsel olarak yönetmeye yarayan python ile yazılmış bir program.

Rapache Ubuntu 9.04  den itibaren donmalarla karşılaşmaya başladı ben bu sıkıntıları 9.10 Karmic ile yaşıyorum. Konuyla ilgili bugfix ararken launchpad üzerinde şikayetin dile getirildiğini gördüm nihayetinde sorun çözülmüş. Aşağıdaki yöntem ubuntu 9.10 karmic için işe yaramakda, test etmedin ancak 9.04 içinde işe yarayacağını sanıyorum. ( Dilerseniz launchpad üzerindeki yazışmaları buradan görebilirsiniz )

Öncelikle kullandığınız rapache versiyonunun 0.7 olduğuna emin olun. Değilse paket yöneticiniz ile yeni versiyonu yükleyin.

Bugfix :

Eğer 9.04 kullanıyorsanız  /usr/lib/python2.6/dist-packages/RapacheGtk/RapacheGui.py 9.10 kullanıyorsanız  /usr/share/pyshared/RapacheGtk/RapacheGui.py adlı dosyayı düzenlemelisiniz

 • Şu satırlar ile

  def __init__(self, *args, **kwargs):
  super (MainWindow, self).__init__ (*args, **kwargs)
  Master.register(self)

  Şu satırlar

  self.denormalized_virtual_hosts = {}
  self.plugin_manager = PluginManager()
  self.apache = Apache2()

  arasına aşağıdaki kodları yapıştırın

  # HACK : work around bug @see https://bugs.launchpad.net/rapache/+bug/346788
  if not Shell.command.ask_password(): sys.exit(1)
  # HACK END

 • Terminal üzerinden şu komutu verin

  sudo gedit /usr/share/applications/rapache.desktop

 • Şu satırı

  Exec=rapache

  Şu şekilde değiştirin

  Exec=gksudo rapache

Sonrasında reboot etmeniz tavsiye edilmiş. Ben reboot etmeden denediğimde ( Terminal üzerinden gksudo rapache ile ) sorun yaşamadım.


Bu blogu sevdinse yazacağım diğer yazıları kaçırmamak için RSS aboneliği yapabilir yada Twitter üzerinden takip edebilirsin. Yazılarımı facebook’da paylaşabilir ve arkadaşlarına önerebilirsin.

Sende de ki;